18/10
Pandémia a domáca technika: ako sa o ňu starať?

Pandémia a domáca technika: ako sa o ňu starať?

18. října 2020 v 00.00 , Domáce spotrebiče

Sponzorované odkazy

Práca online z domu, video hovory s rodinou a priateľmi a ďalšie – pandémia koronavírusu priniesla okrem iného zvýšené nároky na domáce počítače, či už desktopy, či notebooky. Situácia sa od jari príliš neupokojila a rad firiem tak v režime home office zostala. Rovnako mnohí stredoškoláci aj vysokoškoláci sa vrátili k dištančnému štúdiu. Ako sa starať o svoj počítač či notebook, aby zvýšený nápor súčasnej doby zvládal?

A ako sa o svoje zariadenia postarať, aby vydržalo čo najdlhšie a ušetrilo nám tak v ekonomicky napätých časoch prípadné výdavky na ich obmenu?

Čistota je základ

Pri osobných počítačoch, či vo forme desktopu, či notebooku, je odborníkmi spravidla uvádzaná životnosť tri až päť rokov. Zariadenia aj po tejto dobe spravidla zostanú funkčné, ich výkon ale znateľne poklesne. Na vine je nielen zaplnenie počítača najrôznejšími dátami, ale predovšetkým opotrebenie hardvéru. V tomto ohľade sú jednými z najväčších nepriateľov našich „pécečiek“ aj notebookov prach a nečistota. Jedným z prvých krokov, ako zabezpečiť svojmu zariadeniu menej problémový chod a dlhšiu životnosť, je tak dobrá starostlivosť.

"Notebook je v dobe nepoužívania vhodné uchovávať v taške či obale, aby sa do neho zbytočne nedostával prach. Skriňu počítača pravidelne zvonku utierajte suchou handričkou a môžete tiež opatrne odsať prach z vonkajšej mriežky. Ideálne raz do roka je však dobré zveriť počítač do rúk odborníkov, ktorí vnútro skrine odborne vyčistia od prachu a nečistôt, "popisuje David Vandrovec, generálny riaditeľ spoločností Rema, ktoré v tuzemsku zaisťujú spätný odber a recykláciu elektrozariadení, batérií a akumulátorov či solárnych panelov.

Predĺžte životnosť batérie správnym nabíjaním

U mobilných zariadení býva ich životnosť často pevne spojená so životnosťou batérie. Aj tej by ste preto mali venovať svoju pozornosť, a to hlavne, čo sa týka nabíjania.

"Životnosť batérie sa zvyčajne odvíja od takzvaných nabíjacích cyklov, čo je maximálny počet vybití a nabití, ktoré batéria zvládne, než sa začne znižovať jej kapacita a následne ako doslúži. Každé nabitie uberie jeden nabíjací cyklus, preto nie je dobré nabíjať príliš často. Ak chcete využiť maximálnu životnosť batérie v závislosti od počtu nabíjacích cyklov, snažte sa mobily či notebooky nabíjať až pri stave batérie zhruba 10 až 15 percent, "radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, ktorý ponúka batérie do mobilných zariadení.

Ak by vás zaujímalo, koľko toho už má akumulátor vo vašom zariadení za sebou, môžete to zistiť pomocou šikovných aplikácií. Ako pre mobil, tak pre aj notebook funguje napríklad aplikácia BatteryBar , ktorá je voľne k stiahnutiu na nete a ukáže vám percento opotrebenia batérie. Aplikácia BatteryCare potom toho vie ešte o niečo viac – ukáže vám aktuálne aj pôvodnú kapacitu batérie aj počet nabíjacích cyklov.

Chráňte svoje zariadenia pred teplom, notebooky aj pred otrasmi

Pre predĺženie životnosti vašich zariadení je tiež dôležité prevádzkovať ich tak, aby sa zbytočne neprehrievali. Komponenty počítačov sú na teplo pomerne náchylné a pre optimálny výkon potrebujú vhodné teploty. Pri prehriatí sa počítače môžu zasekávať či náhle vypínať a hrozí aj zničenie jednotlivých súčiastok. K prehrievaniu môže prispievať nános prachu vo vnútri skrine či v notebooku, hlavne na ventilátore, avšak vplyv má napríklad aj okolitá teplota. Stolný počítač by ste preto mali ideálne mať v chladnejšej miestnosti a na mieste, kam nesvieti priame slnko. Skriňa by okolo seba mala mať dostatok priestoru, kadiaľ bude prúdiť vzduch. Pre notebook je potom vhodné používať chladiacu podložku.

Hoci sú notebooky právom radené medzi mobilnú elektroniku, ich životnosti tiež príliš neprospieva, keď s nimi v zapnutom stave hýbete. Neustále presúvanie a prenášanie totiž môže poškodiť pohyblivé súčiastky. Keď už musíte zapnutý notebook prenášať, držte ho pevne oboma rukami za telo, nie za obrazovku, a snažte sa ho nenakláňať. Aj pri nosení vo vypnutom stave sa potom oplatí investovať do kvalitnej tapacírovanej tašky či batohu, kde bude prístroj chránený proti otrasom.

Pozor na prepätia aj časté vypínanie a zapínanie

Svoju elektroniku by ste tiež mali chrániť prepäťovou ochranou proti nečakaným výkyvom v napätí v sieti či nežiaducimi výbojmi. Na tie sú počítače, ale napríklad aj televízia a ďalšie bežné domáce spotrebiče, pomerne náchylné a hrozí aj nezvratné poškodenie. Špeciálne zásuvky s prepäťovou ochranou môžete kúpiť už za pár desiatok eur, čo je len veľmi malá investícia v porovnaní s tým, za koľko ste museli zaobstarať nový počítač.

Na rozdiel od smartphonov, ktoré sú zapnuté prakticky non-stop, svoje stolové počítače a notebooky minimálne na noc vypíname. Dávame im tak možnosť „vychladnúť“ a samozrejme tiež šetríme spotrebu elektriny. Práve kvôli šetreniu energie však mávajú ľudia tendenciu hlavne svoje desktopy vypínať počas dňa hneď niekoľkokrát, zakaždým, keď sa idú venovať iným činnostiam.

"Časté vypínanie a zapínanie ale zariadenie zaťažuje, lebo sa nárazovo mení jeho vnútorná teplota, súčiastky sa striedavo zmršťujú a rozpínajú. Preto je lepšie nechať počítač cez deň bežať a vypínať ho skutočne až vtedy, keď viete, že ho dlhšiu dobu nebudete potrebovať, "odporúča David Vandrovec.

Ďakujeme za rady a tipy

  • Davidovi Vandrovcovi, generálnemu riaditeľovi spoločností Rema
  • Radimovi Tlapákovi z e-shopu BatteryShop.cz

Zdroj foto: Shutterstock.com

Sponzorované odkazy

HOMEMAG je magazín o trendoch v bývaní, modernom nábytku a dizajne.

RSS