Keď sa povie industriálny, niekto si predstaví holé múry, plechové lampy a surové často neupratané továrenské či dielenské priestory. Ale opak je pravdou. Dnešný industriálny štýl bývania síce spomínané prvky využíva, ale ladí ich k sebe tak, že vzniká často prekvapivo útulný a coll priestor.
Industriálny štýl sa nezrodil len tak ani nebol hneď nejakým módnym hitom ani prevratným štýlom, ktorý by všetci hneď nasledovali, ako sa to stáva s niektorými dizajnovými artefaktmi a štýlmi. Tento štýl vznikal pozvoľna a akoby postupne od polovice minulého storočia. Zo spomínaných továrenských hál sa postupne dostal domov a do bytov. Aj tam je potrebné vždy takzvane priznať pôvodnú architektúru a stavbu ako takú.
Domov v industriálnom štýle nemusí byť nehostinným bývaním. Je to špecificky zariadený interiér, ktorý nie je určený všetkým. Skôr sa hodí pre bohémov, voľnomyšlienkárov a všetkých ľudí, ktorí majú radi veci na svojom mieste, a napriek tomu často neupratané niekam do skríň a krytých zásuviek. Je to interiér, v ktorom nemusíte nič schovávať.
Charakteristika industriálneho interiéru
- Otvorený priestor bez priečok
- Vzdušnosť a presvetlenie
- Vysoké stropy a minimum priečok
- Priznanie stavebnej konštrukcie a technologických prvkov pôvodnej stavby
- Neopracované povrchy
- Neutrálne farby
- Kombinácia betónu, kovu a dreva
Výhody industriálneho typu bývania
V industriálnom interiéri neviete, kde končí kuchyňa a začína obývačka, alebo spálňa či pracovňa. Všetko sa akoby samozrejme a nenápadne prelieva vzájomne do seba. Nešpecifikácia jednotlivých zón je pre tento typ príbytku a jeho štýl charakteristická.
- Je vhodný pre kreatívne a slobodné duše
- Využíva recykláciu a repasované prvky, predmety a nábytok
- Nič neskrýva a priznáva pravú tvár materiálov
- Evokuje vzdušnosť a veľkorysosť priestoru
- Veci sú uložené predovšetkým do otvorených políc a skriniek
- Prelína sa tu obývacia sféra so spacou a kuchynskou, alebo pracovnou
- Dochádza k prelievaniu jednotlivých zón do seba
Farebná schéma industriálneho dizajnu bývania
Farby sú v industriálnom typu bývania vo svojej podstate a schémy jednoduché a prosté, pozostávajú predovšetkým z neutrálnych farieb, doplnených kovovými odtieňmi. Neutrálne farby ako biela, čierna, sivá a hnedá k tomu farby kovu – oceľ, meď a corten (poveternostne odolná oceľ)
Vďaka kreatívne zostaveným prvkom, nábytku a bytovým doplnkom nemusíte bývať práve v továrenskej hale, ale možno mať industriálne bývanie aj v paneláku, alebo rodinnom dome. Potrebné je mať väčší priestor a ideálne s minimom priečok. Potom je industriálny dizajn ľahko realizovať.
Naše tipy pre vás
Na Sconto nábytok nájdete celú nálož industriálnych bytových doplnkov a nábytku.
- nábytkový systém Parquet
- nábytkové kúsky série Manhattan
- sedacia súprava Phoenix XL
- jedálenský program Donna
Zdroj foto: Sconto Nábytok
Autor: Pavla Košík Jelínková