Malá, úzka a tmavá kuchyňa je častým problémom obzvlášť bytových jednotiek v panelových, alebo aj tehlových bytových domoch. Ako ich zariadiť, aby sme negatíva premenili v pozitíva, prípadne ich aspoň utlmili?
Riešenia sú, len je nutné dobre zvažovať čo a ako urobíte, kam a čo postavíte či akú farbu zvolíte. Základom je vždy biela, alebo maximálne smotanová farba stien. Platí, že čím svetlejšia farba stien, tým väčší priestor vyzerá.
Prepojte čo je možné
Napospol malé obytné priestory velí prepájať, a tak ak môžete, prepojte kuchyňu a obývací priestor, tak totiž priestor znásobíte. A určite sa nebojte využiť spojovacie prvky ako bary, pulty, a pod.
Jednoliaty dizajn podlahy
Vždy použite rovnakú podlahu v celej obytnej časti bytu a preferujte svetlé a jasné farby, pričom vyberte jednoduchý a čistý nepríliš ozdobný dizajn. Vzory radšej použite ojedinele, a vždy so svetlými tónmi farieb.
Opticky priestor zväčšite
S priestorom ako takým nič moc nenarobíte, ale s jeho optikou áno. Mimo svetlých farieb je dôležité aj rovnomerné osvetlenie. Stôl so stoličkami si vyberte kreatívne a flexibilne si ich prispôsobte. Môžete napríklad namiesto klasického jedálenského stola použiť barový, či stolový pult, alebo sklápací stolík.
A čo ďalej?
- v celej kuchyni sa snažte využiť všetky úložné priestory až k stropu
- vyberajte si a kúpte len vstavané spotrebiče, to opticky spojí priestor kuchynskej linky v jeden kompaktný celok
- kuchynské skrinky doplňte o plne výsuvné
- inovujte – na drez dajte prídavnú dosku a využite ho aj ako pracovnú a odkladaciu plochu
Prirodzené svetlo robí veľa
Oknom dopadá prirodzené svetlo, ktoré je veľmi dôležité ako pre interiér samotný, tak aj pre vás a váš organizmus. Preto v malých priestoroch na okná nepoužívajte tmavé závesy, ani tieniacu techniku (žalúzie, rolety) v tmavých farbách. Záclonky si v kuchyni aj do malej izby na okno zaveste jedine biele.
Zdroj foto: Sconto.cz