Svetlo je dôležité. Aj doma. Pokiaľ ho nie je dostatok v prirodzenej forme je nutné si na to posvietiť. Napríklad priemyselne!
Tento štýl je síce trochu pre niekoho strohý, ale aj rýdzo a veľmi praktický. A na jeho strohosti mu môže veľmi ubrať priestor, kam bude priemyselné osvetlenie zakomponované.
Priemyselný smer vznikol cca v 60. rokoch minulého storočia. Jeho prapríčinou bol fakt, že sa hľadalo využitie starých tovární, skladov a iných osirelých priemyselných priestorov. A prišlo sa na to, že pri správnom poňatí interiéru je aj taký priestor vhodný na bývanie. Tomu zodpovedá aj štýl vecí, ktoré sú v ňom použité.
Hoci na niekoho môže interiér zariadený v tomto duchu pôsobiť až surovo, nemožno mu uprieť osobitosť, originalitu a kreatívnosť. Kombinuje prvky minimalizmu, vintage a moderny a neodmysliteľne k nemu patrí kov, sklo, drevo, betón a tehly.
Tipy ako osvetliť takýto interiér
- jednoduchosť a praktickosť
- inšpirácie továrenským prostredím
- ako hlavné osvetlenie zvoliť väčšie jednoduché závesné svietidlo z kovu alebo betónu
- farebnosť svietidiel je vhodne ladená do odtieňa šedej, antracitovej, čiernej či petrolejovej farby
- parádne vyznejú dekoračné svietidlá – ale úplne inak ako je bežné – na vnútornej strane
- na osvetlenie určitej časti priestoru (pracovný kút, jedálenský stôl), stačí pridať menšie závesné, stojacie či stolné svetlá
- ani tu sa fantázii medze nekladú – možno voliť svietidlá inšpirované reflektormi, dielenskými svetlami alebo akoukoľvek recyklovanou priemyselnou súčiastkou
- farebne by mali korešpondovať s hlavným osvetlením a továrenským priemyselným štýlom, alebo využiť kontrastu žltej, jasne červenej alebo oranžovej farby
- pekne vyznie aj farba medi, mosadze a chrómu
- švih tomu dodajú farebné textilné káble s akýmkoľvek volfrámom
A aj na osvetlenie haly, predsiene a chodby pokračujte v rovnakom duchu, kedy je ideálne bočné osvetlenie na stenu z materiálu ako je kov či betón.
Zdroj foto Claro.cz