Kuchyňa a bývanie má nový boom! Sú nimi drevené dosky na krájanie. Čo že je na nich tak jedinečné? Hneď dve veci!
Drevené doštičky sú artiklom, ktorý sa v kuchyniach vyskytuje od pradávna. Doslova najdlhšie zo všetkých druhov dosiek, čo je celkom iste dané materiálom, ktorý bol dostupný ľuďom už od nepamäti. A tak majú drevené lopáriky dlhoročnú tradíciu.
Nie je doštička ako lopárik
Na trhu sú k dostať dosky na krájanie v rôznych materiáloch, tvaroch a prevedeniach. Môžete si zaobstarať lopáriky:
- hranaté, zaoblené, alebo oválne
- subtílne a tenké, aj veľa hrubé
- s poklopom, alebo sieťkou
- umelohmotné a melanínové
- z tvrdeného skla a kameninové
- bambusové alebo práve drevené
Drevo na výslní
Drevo má silnú tradíciu. Je to príjemný a trvanlivý materiál, vhodný doslova na všetko, lopáriky do kuchýň nevynímajúc. Drevené veci a doplnky vyzerajú aj po rokoch dobre, a patria úplne bez debát k útulnej atmosfére a správnej domáckosti každej kuchyne.
Nielen na krájanie
S drevenými doskami sa nemusíte orientovať iba na krájanie, rezanie, sekanie a ďalšiu prípravu surovín i celých pokrmov studenej a teplej kuchyne. Možno ich využiť aj na servírovanie. Je to vtipná, praktická a jednoduchá možnosť, ako preniesť spracované potraviny a pochutiny na stôl k stravníkom. Možno takto využiť de facto akúkoľvek doštičku, ale najviac sú vhodné bambusové a drevené. A práve drevené sú najvyhľadávanejšie. Obzvlášť tie s väčšou hrúbkou, medzi ktorými dominujú oválne drevené lopáriky a tiež s poklopom.
Praktický dizajnový doplnok
Áno, drevené lopáriky môžu vo svojej servírovacej úlohe zohrať aj part praktického a dizajnového doplnku. A ak majú na sebe kresbu dreva – o to lepšie! Potom sa stávajú veľmi trendy a cool doplnkom stolovania, ktorý v súčasnosti najviac frčí. A ak majú na svojich hranách a okrajoch ešte kúsky kôry, potom je to ešte lepšie. Aj keď variant s kôrou je menej praktický a musíte počítať s jej postupným opadávaním a drobením, je to prekvapivo žiadaná verzia drevených líšt a módny hit dneška.
Ktoré drevo a ako na lopáriky?
Najlepšie vám poslúži doštička buková, dubová, olivová, agátová, teaková, z orecha a palisandra. Menej trvanlivým je potom drevo z marhule a slivky, alebo borovice či smreku. Lopáriky z dreva čistite v malom množstve octovej vody (v pomere 1:3), a pach z nich odstránite hubkou na ktorú nakvapkáte citrón a posypete soľou. Potom opláchnite a nechajte uschnúť. A pre zvýraznenie kresby aj vyššiu trvanlivosť je zhruba 1× za štvrť roka vhodné ošetriť lopárik minerálnym olejom (potrieť a nechať vsiaknuť – obojstranne aj po hranách). Namiesto minerálneho možno využiť olej mandľový, v prípade núdze aj olivový.
Zdroj foto: Selma/Flickr.com