Kaktusovité, latinsky Cactaceae, je čeľaď, do ktorej kaktusy patria. Tieto pichľavé krásavce sú krásne, tvarom i vzhľadom a sú veľmi originálny zástupcovia zelenej ríše rastlín. Učarovali vám a chcete ich mať medzi izbovými rastlinkami? Máme pre vás pár tipov ako ich pestovať!
Pochádzajú z Ameriky, a vďaka presunu ľudí sa dostali aj na iné kontinenty – do Afriky, Ázie, Európy. Podľa druhu majú kaktusy výšku 5 až 15 cm, a podľa prostredia kde pôvodne rástli, majú dva rôzne typy koreňov – hlboké, ktoré majú kaktusy čerpajúce vodu z pôdy, alebo plytké, ktoré sú charakteristické pre druhy kaktusov, ktoré sú závislé na povrchovej vode – dažďoch, a pod.
Tŕnistí krásavci
Až na malé výnimky, sú všetky kaktusy pokryté tŕňmi, ktoré im slúžia nielen ako ochrana proti zvieratám, ale tiež k odparovaniu vody. Kvôli eliminácii jej strát má tiež každý kaktus krásny lesklý voskový povrch a jeho silná stonka dokáže vodu rýchlo a účinne vsakovať.
Ideálne je preto pestovať kaktusy v plastových kvetináčoch, pretože tie keramické im uberajú potrebnú vlahu. Na základe tzv. areol – vetvičiek, z ktorých vyrastajú postranné stonky, alebo je v nich plsť či chlpy, sa delia na rôzne druhy. Viac to rozpitvávať nebudem, pretože každý si ten „svoj“ kaktus volí podľa vkusu a podmienok sám.
Kaktusy u vás doma
Predovšetkým je nutné si premyslieť
- aký počet kaktusov chcete doma mať
- vaše časové možnosti na starostlivosť o ne
- a hlavne vhodné miesto v dome či byte
Možno si veľmi dobre vypestovať rastlinku zo semienok, alebo zakúpiť už predpestovaný, či dospelý kaktus. To je tá najjednoduchšia cesta.
Umiestnenie
Je dôležité, pretože na konci jesene je potrebné kaktusy „zazimovať“ v chladnom a ideálne tmavom mieste. Určite budeme potrebovať plastové kvetináče s miskou na vodu, substrát, postrekovač, prípadne menovky. A od jari do jesene je ideálnym miestom pre nich skleník, parenisko či balkón.
Tienenie
Spočiatku je vhodné tieniť priame slnko a dobre odvetrávať (pozor na prievan). Ak kaktusy dáme voľne v byte či dome na police a skrinky bez dostatočného svetla a slnka, nemôžeme od nich očakávať extra sfarbenie a kvety. Počas jesene už nepresádzame a obmedzíme aj zalievanie tak, aby kaktusy boli na zazimovanie suché.
Teplota
Takéto potom ukladáme do šerého či tmavého prostredia pri teplotách od 5 do 12ºC, a to buď v kvetináčoch, alebo bez nich, zabalené do novín a umiestnené v debničkách. Kaktusy zalievame počas vegetačného obdobia dôkladne 1× týždenne večer, skôr mäkšou vodou. Postupujeme tak, že substrát zalejeme a necháme odtiecť vodu do misky, ktorú následne vylievame.
Úvodný obrázok: Picpic/Sxc.hu