Vhodné a správne zvolené osvetlenie dodáva každému bývaniu na originalite, štýlovosti a rozmere. Osvetlenie môže skutočne s interiérom urobiť doslova zázraky.
Preto je správne osvetlený priestor pre byt či dom veľmi dôležitý. Svetlo vytvorené ľudskou civilizáciou, môže flexibilne a efektne meniť vzhľad, atmosféru aj funkčnosť interiéru. Premyslene osvetlený interiér je teda veľmi podstatnou súčasťou bývania, najmä každodenného života.
Čo je dobré vedieť?
Predovšetkým aké druhy osvetlenia interiéru môžu byť:
- celkové osvetlenie
- účelové osvetlenie
- náladové osvetlenie
A tiež aké typy osvetlenia môžu byť:
- stropné
- nástenné
- bodové
- lištové
- zabudované vnútri v nábytku
Druhy osvetlenia
Účelové osvetlenie
Je také, ktoré je určené k určitej činnosti – pre hobby či prácu, na ktorú je priamo zamerané okruhom svojho svetelného spektra.
Náladové osvetlenie
Je svetlom rozptýleným, ktoré evokuje príjemnú a intímnejšiu atmosféru. Ak je spojené s účelovým, vytvára príjemné svetlo, ktoré sa efektívne rozvrství.
Celkové osvetlenie
To je osvetlenie celého daného priestoru, kedy je svetlo rovnomerne rozptýlené a osvetľuje rovnomerne povrch zariadenia. To je pre mnohé domáce činnosti nevyhnutné – napríklad ako je upratovanie a údržba.
Typy osvetlenia
Stropné svetlo
Je ním ako klasický či bodový luster. Bodový nevisí uprostred miestnosti, ale je namierený na podstatné miesto v priestore – napríklad jedálenský kút. Je tiež možné využiť viac bodových zdrojov, alebo niekoľko efektných stropných závesných svietidiel v rade vedľa seba. Dosť sú v kurze stropnice v tvare guľatom alebo štvorcovom. Niektoré stropné osvetlenie je zakomponované do tzv. zníženého stropu, ktorý vytvorí oblasť medzi hlavným stropom a interiérom, a prakticky schová šnúry a káble elektrického vedenia osvetlenia.
Nástenné
Je veľmi módnou alternatívou k stropnému osvetleniu. Je namontované priamo na stenu v miestnosti, pričom máva najrôznejšie tvary – guľatý, štvorcový, polkruhový, kosoštvorcový, alebo zvlnený.
Bodové
Patria sem všetky svetlá vstavané a stropné svetlá, alebo na povrchu určitej časti nábytku. Väčšinou nad a pod vrchnými skrinkami kuchynskej linky, avšak teraz ich pribúda aj nad pracovnou zónou a plochou.
Lištové
Sú to svetelné halogénové lišty inštalované na stene, na pozadí pracovnej plochy alebo na nábytku nad pracovnou plochou (stola, kuchynskej dosky).
Zabudované v nábytku
Sú vo vnútri osvetlenej časti nábytku ako skrinky, baru, či vnútornej časti zásuviek. Sú v našich interiéroch vidieť čoraz častejšie. Svetlá sú inštalované priamo v nábytku, alebo majú formu osvetľovacích prúžkov (diódové svetlá v pruhoch vstavané do zásuviek).
Naše tipy
- Ku každému osvetleniu sú vhodné stmievače a časové spínače. Možno nimi vytvárať náladové a rôzne intenzívne osvetlenie, v ktorom vyniknú farby, doplnky, vrátane kresby a tieňa nábytku i textílií.
- Módnym boomom sú potom efektné interiérové svetelné reťaze.
Úvodný obrázok: DenisJorgi/Flickr.com