Silikón – fenomén, ktorý zaplavil naše domácnosti, hoci pred rokmi sa nad ním každý pousmial a považoval ho skôr za scifi. Dnes je to inak. Silicon je už bežným vybavením v kuchyniach. Ale je naozaj tak prevratný, že predstihuje keramických, teflónových a sklenených pomocníkov?
Keď sa povie silicon
Silikón anorganicko – organický polymér, inak tiež je polysiloxan. Má jedinečné vlastnosti a veľkou tvárnosťou čnie nad všetkými ostatnými materiálmi. Tak pružný a flexibilný materiál v domácnostiach ešte nebol. Vyniká tiež vysokou tepelnou odolnosťou (-60 až +350°C), odoláva aj UV žiareniu. Silicon je vode odolný a prepúšťa paru. Jeho kráľovstvom však nie je len domácnosť. Vďaka svojim unikátnym vlastnostiam je využívaný aj v mnohých ďalších odvetviach – ako súčasť niektorých materiálov, tj. olejov, pást, impregnácií, tmelov, kaučukov, emulzií a lakov.
Unikátny silicon
V kuchyni môžete mať celý rad silikónových malých
i väčších drobností – hlavne tých na pečenie. V tejto
oblasti je silicon jedinečný a dáva pečeniu úplne nový rozmer vďaka
svojim pružným a ohybným, pastelovo sfarbeným a tvarovaným formám. Tie
nepotrebujú žiadne vymazávania a nepôsobia im ťažkosti
pri vyklápaní hotového múčnika, ako u iných tvrdých materiálov. Navyše
sa v podstate nedá rozbiť (ak na silicon nepôjdete s ostrým nožom).
Veľkým plusom, ktorý kvitujú mnohé ženy, je skvelá
skladovateľnosť – formy sa dajú zrolovať, zložiť, stlačiť.
Zaberú tak minimum miesta, pričom aj takto uložené formy sa vrátia bez
problémov do svojej pôvodnej podoby.
Ďalšou výhodou je nízka spotreba energií. Vďaka využívaniu silikónových foriem ušetríte, (na všetkých druhoch energií, teda nech pečiete na akomkoľvek zdroji). Formy majú vysokú tepelnú vodivosť a udržia teplo. So silicon formou sa doba pečenia skracuje až o tretinu! To už stojí za to do nákupu silicon vecičiek investovať. A údržba? Jednoduchosť sama. Postačí len umyť (vhodné sú aj do umývačky), osušiť a uložiť. Silikónové potreby v kuchyni nevstrebávajú pachy zo surovín a sú hygienické, pričom napríklad dózy je možné použiť aj na skladovanie v mrazničke.
Snáď jediným (už letmo spomínaným) kazom je u siliconu malá odolnosť voči mechanickému poškodeniu. Zničiť si ich môžete neopatrnou manipuláciou s ostrými predmetmi, pieskom, drôtenkou, a pod. Takže s nožmi, ihlicami, kovovými špajľami a vidličkami pozor.
Úvodný obrázok: Suiidet/Flickr.com