Kúpeľňu môžeme charakterizovať ako miestnosť, ktorej priestory používame k základnej hygiene niekoľkokrát za deň a zároveň ju vnímame ako priestor určený na oddych a relaxáciu.
Základné vybavenie kúpeľní zostáva po celé desaťročia v nezmenenom stave, moderné technológie však prispeli ku kvalite a úrovni spracovania použitého materiálu. Ponuka sortimentu kúpeľňového vybavenia sa podstatne rozšírila a dispozičné riešenie kúpeľňového interiéru sa mnohonásobne zlepšilo. Do dnešných, moderných a štýlových kúpeľní pribudlo viac textílií, k najvyužívanejším patria osušky, uteráky, záclony a zabudnúť samozrejme nesmieme, na takmer vždy prítomné, kúpeľňové predložky.
Podstatnou úlohou, kúpeľňových predložiek, je zamedzenie nežiaduceho stekania vody z práve sa vykúpaných či osprchovaných členov domácnosti. Kúpeľňové predložky zaujímajú výsostné postavenie pred vaňou alebo sprchovacím kútom, čím okrem estetického hľadiska spĺňajú aj hľadisko praktické. Prítomnosť kúpeľňových predložiek pred kúpacími priestormi prispieva k bezpečnosti proti možnému pošmyknutiu a príjemnému pocitu našliapnutiu.
Tuzemský trh ponúka nepreberné množstvo tvarového, materiálového, vzorového aj farebného prevedenia kúpeľňových predložiek. K obľúbeným tvarom patria geometrické vzory, najobľúbenejší je obdĺžnik a ovál. K perfektne zladeným farebným kombináciám patrí prítomnosť maximálne dvoch až troch farebných odtieňov.
Typy kúpeľňových predložiek
Kúpeľňové predložky sa vyrábajú z najrôznejších druhov materiálov, k obľúbeným patrí bavlna, umelé vlákna, hodváb, rôzne zmesi prírodných materiálov aj umelých prímesi.
K najžiadanejším patria kúpeľňové predložky vyrobené z prírodných materiálov, na ktorých výrobu sa používajú prírodné priadze. K veľkým výhodám prírodných kúpeľňových predložiek patrí vysoká miera savosti, ľahká údržba a dlhodobé uchovanie farebnej sýtosti. Luxusným a elegantným dojmom pôsobia kúpeľňové predložky vyrobené zo žinylkovej bavlnenej priadze, ktoré však patria k finančne náročnejším doplnkom.
Najväčšie percento kúpeľňových predložiek sa vyrába z polyakrylových vlákien, ktorých výhodou je vysoká jemnosť, mäkkosť a dlhodobo pretrvávajúca pružnosť. Kvalita týchto kúpeľňových predložiek je daná dĺžkou vlasu, ktorá sa pohybuje od 15 do 30 mm, čím sa číslo viac blíži číslu 30, tým je povrch predložky jemnejší a hebkejší. K dôležitým aspektom, pri výbere kúpeľňovej predložky, patrí aj hustota vlasu, čím je povrch hustejší, tým je odolnosť proti zošliapaniu vyššia.
Gumové kúpeľňové predložky sa pomaly, ale isto vytrácajú takmer zo všetkých kúpeľňových interiérov. K ich veľkým nevýhodám patrí jednoduchá prenikavosť vody cez podložku na povrch podlahy, nesavosť a neestetickosť.