Iste ste videli nepreberné množstvo kuchýň, ktoré sa Vám zdali mdlé, nezaujímavé, obyčajné. Nemusí to tak byť. Nemali by ste sa báť ani pestrých farieb. Je tomu naozaj tak – kuchyne nemusia byť len sivou myškou, čakajúce na to, až do nej vstúpime a niečo uvaríme či zjeme a hneď z nej zase rýchlo vyjdeme. Takto sa správame možno preto, že sa nám naše kuchyne vlastne ani nepáčia. Zdajú sa nám nudné. Prečo to nenapraviť?
Farby v kuchyni
Napríklad taká modrá farba údajne potláča chuť do jedla. Ak by to s tým znižovaním chuťou do jedla bola pravda, možno by nebolo na škodu využiť tento fakt pri diéte. Takže ak potrebujete zhodiť pár kíl, vymaľujte si kuchyňu na modro a do leta budete opäť štíhli ako prútik. Má ešte aj inú funkciu. Zväčšuje priestor. Navyše, veľmi dobre vyzerá.

Naopak červená farba zvyšuje chuť k jedlu a priestor opticky zmenšuje. V zásade ide o to, aby sme to so žiadnou farbou neprehnali a použili ju naozaj citlivo a zodpovedne.

Farebné skrinky
Jedným zo spôsobov, ako sa do danej farby dostať, sú farebné kuchynské skrinky. Ani u nás to nie je nič prevratné a nové. Nakoniec, farebnými skrinkami sa v minulosti mohla pochváliť nejedna kuchyňa trochu zámožnejšej socialistickej rodiny. Lenže problém bol v tom, že išlo len o jednu farbu, a to o červenú. Väčšinou samozrejme v kombinácii s modrou, ktorá efekt červenej zjemňovala. A potom, že nám v našich kuchyniach vždy chutilo.
Takéto kuchyne už však vyšli z módy, sú naozaj skôr archaického konceptu. Nejde tu však ani tak o ich farebnosť, ale skôr o dizajnové a materiálové stvárnenie. Dnešné farebné kuchynské skrinky pôsobia podstatne modernejšie. Človek by mal vždy kráčať s dobou.

Samozrejme nejde o to, aby ste mali každú skrinku v kuchyni v inej farbe. To by potom vyzeralo ako v tureckom bazári. Vždy by malo ísť aj o istú rovnováhu, vyváženie výrazných farieb s menej výraznými. Jednoducho tak, aby sme dosiahli cielenej harmónie.
Najlepšie bude, keď si uvedieme pár príkladov. Predstavte si kuchynskú linku v sýto zelenej trávovej farbe spolu s kuchynským ostrovom. Vrchné skrinky sú ale biele a sýtosť zelenej vyvažuje aj oceľovo šedý digestor a chladnička. Alebo niečo podobné, len v bordovej farbe, s tým rozdielom, že biele nie sú len vrchné skrinky, ale aj vrchná časť linky.
Samozrejme, pridať môžete aj ďalšie farby. Skvele by napríklad vyzeralo striedanie bledomodrých, béžových, zelených a tmavohnedých skriniek. Jednoducho, máte voľnú ruku, a preto si kuchyňu spríjemnite. Ide predsa o to, aby ste si v nej vychutnali príjemné chvíle, a nie aby ste v nej strávili len niekoľko minút a hneď zasa utekali preč. Nebojte sa farieb a tvorte podľa svojho gusta.

Úvodný obrázok zdroj:sarahackerman.com