S orientálnym štýlom bývania sa môžeme stretnúť v rôznych podobách. Inšpirovaný je predovšetkým prírodným Japonskom, magickou Indiou a harmonickou Čínou. Práve na čínsky štýl bývania sa pozrieme dnes.
V našich krajoch stále ešte panuje predstava čínskeho štýlu ako okopírovaného či nevkusne prehnane prezdobeného. Inšpirácie Čínou však už dnes nemusia byť spájané len s gýčovými interiérmi reštaurácií, plných zlatých drakov a papierových lampiónov či lampášov, hoci sú tieto doplnky stále aktuálne. Čínsky štýl bývania je nesporne typický bohatou výzdobou. Ak sú farby a doplnky vyberané opatrne a s rozvahou, výsledný efekt je prekvapivo vkusný a harmonický.
Čaro kombinácie farieb a doplnkov
Pri čínskom štýle bývania sú na prvý pohľad zrejmé preferencie svetlých a teplých farieb, ako je napríklad žltá, alebo práve naopak žiarivých farieb, ako je červená alebo tiež fialová a zlatá. Základným pravidlom, ktorým sa všetko riadi, je potom súlad s prírodou. Typickým prvkom čínskeho dizajnu sú dekorácie na stenách. Najčastejšie sú to tapety bohato zdobené vzormi, ktoré pripomínajú bambus. Typicky sa stretávame tiež zdobením kvetinovými motívmi, ako sú orchidey, sakury a čerešne. Ďalšími typickými motívmi sú rôzne symboly drakov, vtákov, rýb alebo elegantné vzory písma.
Doplnky sú najdôležitejším prvkom čínskeho štýlu bývania, pretože dotvárajú celkový dojem z interiéru. Je teda nutné voliť ich obozretne a vkusne. Typickými doplnkami sú rovnako ako u japonského dizajnu zdobené vankúše a predovšetkým čínsky porcelán s ryžovým dekórom. V obľube majú Číňania tiež doplnky, ktoré sú zároveň užitočné, napríklad rôzne lampióny, lampy a lampičky. Svoje miesto majú tiež sošky budhistických bohov a bôžikov.
Ozdobnosť a pohostinnosť
Obľúbený je dominantný nábytok, napríklad rôzne paravány, malé nízke stolíky, komody či sekretáre. Nábytok je väčšinou lakovaný a bohato vyrezávaný, najčastejšie čiernej alebo tmavej farby, aby bol v kontraste s ostatnými farbami, typickými pre čínsky dizajn. Na prvý pohľad Vás môže zaujať veľký počet stoličiek. Číňania si potrpia na sedací nábytok a je pre nich veľmi dôležité, aby každý mal svoje miesto na sedenie a cítil sa tak vítaný.
Rovnováha feng shui
Čo sa týka usporiadania interiéru čínskych bytov a domov, všetko je organizované podľa zásady feng shui, teda umenia udržiavať všetko v správnej rovnováhe a nastoliť tak harmóniu energiou. Rieši nielen rozostavenie nábytku, vymaľovanie stien interiéru či kompozíciu kuchyne, kúpeľne spálne či obývačky, ale kladie tiež dôraz na detaily, ako má vyzerať cesta k vášmu domu alebo osvetlenie.
zdroj: flickr